

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.34 mm |
| Packaging | Box |
| Thickness | 3.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 0.01 %/mA |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Output Voltage | 5 V |
Stock: 2679
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56340
Ext.Price$0.56340
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56340 | $0.56340 |
| 10 | $0.40524 | $4.05240 |
| 25 | $0.36506 | $9.12650 |
| 50 | $0.34257 | $17.12850 |
| 100 | $0.32146 | $32.14600 |
| 300 | $0.30388 | $91.16400 |
| 500 | $0.28726 | $143.63000 |
| 1000 | $0.27700 | $277.00000 |
| 3000 | $0.26431 | $792.93000 |
| 5000 | $0.25220 | $1261.00000 |
